לפונים וללקוחות מובטחת
שמירה על סודיות וזכויות יוצרים
לפונים וללקוחות מובטחת שמירה על סודיות וזכויות יוצרים

שימו לב… מתחוללת כאן דרמה…: על שלוש נקודות בעריכת ספרים

שלושה כדורי שוקולד, בין שניים מהם עומד ספר גבוה, גדול וישן. ברקע המשפט: "ראיתי את הסדרה הזאת לפני כמה שנים ונראה לי שהתמכרתי..." מדגימים שימוש מיותר במירכאות בעריכת ספרים על ידי עריכה לשונית במקום עריכה ספרותית.
"ראיתי את הסדרה הזאת לפני כמה שנים ונראה לי שהתמכרתי..." שלוש הנקודות מיותרות כמו סימן קריאה.
דוגמאות לשימוש מוגזם בשלוש נקודות בעריכת ספרים, שלרוב נעשה בעריכה לשונית ונועד לסמן לקוראים שזה הרגע להיכנס למתח / להזדעזע; ברגע זה מתחוללת דרמה; זה המקום לגחך / לצחוק / להזדהות עם מבוכת הכותב / להתרשם מההברקה / להבין את גודל חשיבותו של המידע שנמסר, ועוד. חלק ח'.

א' – הקדמה; ב' – קווים מפרידיםג' – נקודתייםד' – פסיקיםה' – נקודה ופסיקו' – מקפיםז' – סימן קריאה; ח' – 3 נקודות; ט' – מירכאותט'1 – מירכאות במחשבותי' – סיכום

אומנות לא צריכה להסביר את עצמה, היא לא צריכה להתאמץ. מה שרואים זה מה שיש. בחירה בסימני פיסוק כגון שלוש נקודות וסימן קריאה, היא פעולה פרשנית סגנונית שאמורה להתבסס על שיקולים ספרותיים בעריכה ספרותית ולא בעריכה לשונית. אין בה עניין לשוני, חוץ מכתיבה תקנית שלהם. 

קראו את עמדת האקדמיה באתר האקדמיה:

"כללי הפיסוק שלהלן אינם כללים נוקשים, בחינת חוק ולא יעבור; במקרים רבים נוסחו הכללים באופן המותיר מקום לשיקול הדעת של הכותב. בייחוד הדברים אמורים בכללי הפסיק: בכללים אלו יש גמישות מסוימת. כך למשל ראוי להימנע מגודש של פסיקים כאשר יש הצטברות של חלקים הזקוקים להפרדה. יש שכמה סימנים משמשים באותו התפקיד, והבחירה ביניהם נתונה לכותב, כגון קו מפריד, סוגריים והסימן נקודה ופסיק. ואין צריך לומר שהשימוש בסימני הפיסוק המביעים רגש, כגון סימן קריאה ורצף של נקודות או של קווים, תלוי בסגנונו של הכותב. הכללים מיועדים בעיקר לכתיבה הרגילה – הכתיבה העיונית, המעשית וכדומה. בכתיבה שיש בה משקל רב לסגנון האישי, לרגש ולעיצוב הטקסט – כגון בשירה – עשויים סימני הפיסוק לשרת את הכותב בדרכים החורגות מן הכללים.

האקדמיה ללשון העברית, כללי הפיסוק, ההדגשה שלי

עם זאת, בפועל, בעריכת ספרים עם תכנים ספרותיים, שבה יש פיצול בין עריכה ספרותית ועריכה לשונית, התקבעה מוסכמה שלפיה העורכת הלשונית (או העורך) אחראית על הוספת כל סימני הפיסוק, ואז לעיתים אני נתקלת בטקסטים עם גשם של סימני פיסוק שביניהם המילים הולכות לאיבוד: קווים מפרידים שמתקיפים מימין ושמאל, נקודתיים, פסיקיםמירכאות, סימני קריאה, שלוש נקודות, ללא התאמה לרוח היצירה הספרותית.

שתי ערמות ספרים מקבילות על רקע ורוד, הערמה הימנית נוטה קדימה, במרכז המשפט: "התקרבתי אליו... ראיתי בעיניו שהוא מצפה לחיבוק...", המדגימות שימוש מופרז בשלוש נקודות לחידוד דרמה ומתח, שנעשה בעריכת ספרים.
"התקרבתי אליו... ראיתי בעיניו שהוא מצפה לחיבוק"... שלוש נקודות שמפעילות את קוראי הספרים.

התקרבתי אליו… ראיתי בעיניו שהוא מצפה לחיבוק…

"עוד מעט יקרה כאן משהו…" אמרתי לו רועדת.

"אהה…" הוא חייך.

"הספרים עומדים ליפול…" לחשתי.

"נו… אז…" פניו הרצינו לפתע.

"אז אתה יודע… שלוש נקודות…"

"טוב… זה לא מתאים לי…" הוא אמר והלך…

עינת קדם, בונה מתח… והורסת בשנייה…

דוגמאות לשימוש בשלוש נקודות, שנועד לסמן לקוראים שזה הרגע להיכנס למתח / להזדעזע; ברגע זה מתחוללת דרמה; זה המקום לגחך / לצחוק / להזדהות עם מבוכת הכותב / להתרשם מההברקה / להבין את גודל חשיבותו של המידע שנמסר, ועוד. למשל:

  • "הוא סיפר לי כל מיני דברים מעניינים על חגי. אני משערת שהוא כנראה הבין שאני לא סתם מתעניינת…
  • אני חושב שככל שהזמן עובר החשש מתגבר ואני כלל לא בטוח ממה לפחד…
  • בעצם… גם כשהייתי באנגליה זה לא הפריע לי
  • עיניה בחנו את עיניי, כאילו ידעה שאני בוחן אותה…
  • ראיתי את הסדרה הזאת לפני כמה שנים ונראה לי שהתמכרתי…

אין צורך להסב את תשומת הלב לכל אלה. זה מלאכותי ומייגע ומנכיח את אלה שאמורים לפעול בצללים, מאחורי היצירה. אני לא שוללת הוספה של סימני פיסוק כאלה למטרות דומות, אבל זה צריך להיעשות במידה, בטוב טעם וברגישות, ומאחורי הבחירה צריכים לעמוד שיקולים ספרותיים המשרתים את היצירה.

ספרים צבעוניים על דשא עם שורשים חשופים באדמה, ומעליהם שמיים עם עננים, מדגימים עריכת ספרים יסודית החודרת לשורשים.
עריכת ספרים - מאמרים והדגמות
צילום של עץ גבוה בפארק בצפון ישראל המתפצל לשני ענפים עבים בימין ושמאל, בין הענפים ספרים, מדגים היבטים בעריכה ספרותית.
עריכה ספרותית - מאמרים והדגמות
גדמי עצים בפארק המשמשים כספסלים ומעליהם אגרטלים ופרחים וביניהם ספרים, מדגימים מגוון שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית.
הדגמות של שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
ספרים בגיגית על אדן חלון פתוח בבית קרקע, וכביסה צבעונית מעל צמחייה ירוקה, מדגימים עריכה ספרותית ועריכה לשונית הלוכדת רגעים ומציגה אותם באותנטיות.
דוגמאות של סיפורים ערוכים בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
שני פילים עומדים זה מול זה, ומעל החדק והגוף מונח ספר פתוח, מדגימים את יציבותה של יצירה משילוב בין עריכה ספרותית ועריכה לשונית.
המלצות ותגובות על עריכה ספרותית ולשונית וכתיבה
כיסא נדנדה מנצרים בשדה ודפי עריכה לשונית עפים ברוח, מדגימים עריכה לשונית חיה, טבעית וגמישה.
עריכה לשונית – מאמרים ומידע