לפונים וללקוחות מובטחת
שמירה על סודיות וזכויות יוצרים
לפונים וללקוחות מובטחת שמירה על סודיות וזכויות יוצרים

מלודרמה בציפוי משובח של למדנות: על נקודה ופסיק בעריכת ספרים

ספל לבן עם לב אדום מעל ספרים על רקע תכלת עם משפטים שמפרידים ביניהם נקודה ופסיק - להמחשת הוספה לא מתאימה של נקודה ופסיק בעריכת ספרים, שנעשית בעריכת ספרים על ידי עריכה לשונית.
"הסתערתי על המחשב וכתבתי מאמר על נקודה ופסיק; אני סובלת מהם עוד מילדותי;" נקודה ופסיק. מגע יד מובהק ומכני של עריכה לשונית בספר.
פיסוק בספרי פרוזה, שנעשה בעריכה לשונית באופן מכני וללא רגישות ספרותית, פוגע בזרימה ומבטל את המשמעויות החשובות העולות מהספר. על נקודה ופסיק. חלק ה'.

א' – הקדמה; ב' – קווים מפרידיםג' – נקודתייםד' – פסיקים; ה' – נקודה ופסיק; ו' – מקפיםז' – סימן קריאהח' – 3 נקודותט' – מירכאותט'1 – מירכאות במחשבותי' – סיכום

אחד התפקידים של נקודה ופסיק הוא לציין המשך של המשפט הקודם או המילה הקודמת, הקשור אליהם אך נפרד מהם. במצב כזה, פסיק רגיל אינו מתאים וגם לא נקודה. זוהי מעין הכלאה בין השניים. לדוגמה, כאשר אציג דוגמאות באותו עניין אפריד ביניהן בנקודה ופסיק ולא בפסיק או בנקודה. במשפטים הבאים אני מציגה דוגמאות למשפטים בלי פסיק לפני ואחרי מילות הסגר כגון "למשל", "כמובן", "לבושתנו":

ראובן למשל הוא אדם נוח לבריות; יש בידנו כמובן ידע רב; בעיר מתרוצצים לבושתנו ילדים רעבים.

בספרי פרוזה בדרך כלל אני לא רואה צורך בנקודה ופסיק. זה נראה לי זר לפרוזה וסותר את מאפייניה. בנוסף, כמו קווים מפרידים ונקודתיים, וכמובן סימן קריאה ושלוש נקודות, שילוב של נקודה ופסיק הוא פרשנות ספרותית, ובמצב של פיצול תפקידים בין עריכה ספרותית ועריכה לשונית, זה לא תפקידה של עריכה לשונית בעריכת ספר פרוזה.

דוגמאות לנקודה פסיק שנתקלתי בהם בספרים אחרי עריכה (לא ציטוטים זהים לחלוטין). אני לא יודעת מה גרוע יותר, קו מפריד בין המשפטים, נקודתיים או נקודה ופסיק:

  • הם היו זקוקים למשקה; אחריו הם יהיו מלאי אנרגיה.
  • היא השתרעה על המיטה ועיסתה את הפצעים ברגליה; היא סבלה מהם עוד בילדותה.
  • תמיד היא היממה אותו בביטחון שלה בחיים; אותו חינכו לא להאמין בהם. 
ערמת ספרים על רקע ורוד עם שני משפטים שמפרידים ביניהם נקודה ופסיק - דוגמה לשימוש לא מתאים בנקודה ופסיק מספר, להדגמת שימוש לא מתאים בנקודה ופסיק בעריכת ספרים, שנעשה בעריכה לשונית
"הם היו זקוקים למשקה; אחריו הם יהיו מלאי אנרגיה." מה הנקודה והפסיק עושים כאן?

"הסתערתי על המחשב וכתבתי מאמר על נקודה ופסיק; אני סובלת מהם עוד מילדותי; אחר כך חיברתי טקסט שיופיע על רקע של ספרים וספל עם לב אדום; איזה ספל מהמם." 

עינת קדם; אוהבת לתעתע; בקוראיה

הסרט "שנינות" (Wit, 2001) הוא עיבוד למחזה שכתבה מרגרט אדסון, בבימויו של מייקל ניקולס ובכיכובה של אמה תומפסון. ויויאן בֶּרינג היא פרופסור לספרות אנגלית של המאה ה-17, המתמחה בסונטות הקדושות של ג'ון דאן (John Donne). חייה מקבלים תפנית חדה כאשר היא מאובחנת עם סרטן שחלות גרורתי בשלב מתקדם. בבית החולים היא עושה חשבון נפש עם עצמה וחוזרת למאורעות בילדותה, בתחילת הקריירה שלה ובכיתה מול הסטודנטים שלה. באחד הפלאשבקים היא נזכרת במרצה שלה לשעבר בבית הספר לתארים מתקדמים, פרופסור אוולין אשפורד. 

[ויויאן נכנסת לחדרה של אשפורד באוניברסיטה.] 

אשפורד: הו, כן. המסה שלך על הסונטה הקדושה מספר עשר, מיס ברינג, היא מלודרמה בציפוי משובח של למדנות, שאינה ראויה לך, ובטח לא לדאן. עשי זאת שוב. [מגישה לה את החיבור]

ויויאן: או… אני…

אשפורד: התחילי עם הטקסט, מיס ברינג, לא עם הרגש:

"מוות, בל תהא גאה,
אף שיש שכינוך אדיר ונורא
כי אינך כזה." 

החמצת לגמרי את העיקר בשיר, וזה, אני חייבת לומר, משום שהשתמשת במהדורה עם פיסוק לא אותנטי של הטקסט. במהדורת גארדנר…

ויויאן: המהדורה הזו נבדקה בספרייה…

אשפורד: מיס ברינג…

ויויאן: סליחה.

אשפורד: את מתייחסת לזה בקלות ראש. זוהי שירה מטפיזית, לא רומן מודרני. הסטנדרטים של למדנות וקריאה ביקורתית שחלים אולי על כל טקסט אחר, פשוט אינם מספיקים כאן. המאמץ חייב להיות מוחלט כדי שהתוצאות יהיו משמעותיות. האם לדעתך הפיסוק בשורה האחרונה של הסונטה הזאת הוא פרט חסר חשיבות? הסונטה מתחילה במאבק אמיץ עם המוות, תוך גיוס כל כוחות התבונה והדרמה כדי להכריע את האויב. אך בסופו של דבר מדובר פה בהתגברות על המחסומים הבלתי עבירים לכאורה, המפרידים בין חיים, מוות וחיי נצח. במהדורה שאת בחרת, המשמעות הפשוטה והעמוקה הזאת היא קורבן לפיסוק היסטרי:

והמוות" D גדולה
"לא יהא עוד;" נקודה-פסיק
"מוות," D גדולה, פסיק
"מות תמות!" סימן קריאה.

אם את נוטה לסוג זה של דברים אני מציעה שתעברי לשקספיר. מהדורת גארדנר של הסונטות הקדושות חוזרת לכתבי היד במקור של ווסטמורלנד מ-1610 – לא מתוך מניעים רגשניים, אני מבטיחה לך, אלא מפני שהלן גארדנר היא מלומדת. וכך יש לקרוא את השורה הזו:

"והמוות לא יהא עוד," פסיק
"מוות, מות תמות."

שום דבר מלבד הבל פה, פסיק, מפריד בין חיים לחיי נצח. פשוט מאוד. עם הפיסוק המקורי המשוחזר, המוות אינו עוד משהו שמציגים על הבמה עם סימני קריאה. זהו פסיק, הפוגה. בדרך זו, הדרך הבלתי מתפשרת, ניתן ללמוד משהו מהשיר, לא? חיים, מוות, נפש, אלוהים, עבר, הווה. לא מחסומים בלתי עבירים, לא נקודה-פסיק, רק פסיק.

ויויאן: חיים, מוות. אני מבינה. זו מטפורה, זאת שנינות, אני אחזור לספרייה ו…

אשפורד: זאת לא שנינות, מיס ברינג, זאת אמת. החיבור שלך הוא לא העניין.

ויויאן: לא?

אשפורד [מחייכת]: ויויאן, את בחורה צעירה ופיקחית. השתמשי באינטליגנציה שלך. אל תחזרי לספרייה. תבלי, תיהני עם חברים. אממ?

בסוף הסרט, כשוויויאן שוכבת מתה על מיטת בית החולים, נשמע קולה המדקלם את הסונטה Death be not Proud של ג'ון דאן, על פי הפיסוק במהדורת גארדנר:

"מוות, בל תהא גאה,
אף שיש שכינוך אדיר ואיום,
כי אתה אינך כזה.

אלה שחושב אתה לכלות
אינם מתים מוות עלוב,
וגם אותי עדיין אינך יכול להמית.

למה מתנשא אתה, אם כן?
תנומה אחת קצרה, חולפת,
ואנו מתעוררים לנצח
והמוות לא יהא עוד," פסיק.
"מוות, מות תמות."

ספרים צבעוניים על דשא עם שורשים חשופים באדמה, ומעליהם שמיים עם עננים, מדגימים עריכת ספרים יסודית החודרת לשורשים.
עריכת ספרים - מאמרים והדגמות
צילום של עץ גבוה בפארק בצפון ישראל המתפצל לשני ענפים עבים בימין ושמאל, בין הענפים ספרים, מדגים היבטים בעריכה ספרותית.
עריכה ספרותית - מאמרים והדגמות
גדמי עצים בפארק המשמשים כספסלים ומעליהם אגרטלים ופרחים וביניהם ספרים, מדגימים מגוון שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית.
הדגמות של שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
ספרים בגיגית על אדן חלון פתוח בבית קרקע, וכביסה צבעונית מעל צמחייה ירוקה, מדגימים עריכה ספרותית ועריכה לשונית הלוכדת רגעים ומציגה אותם באותנטיות.
דוגמאות של סיפורים ערוכים בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
שני פילים עומדים זה מול זה, ומעל החדק והגוף מונח ספר פתוח, מדגימים את יציבותה של יצירה משילוב בין עריכה ספרותית ועריכה לשונית.
המלצות ותגובות על עריכה ספרותית ולשונית וכתיבה
כיסא נדנדה מנצרים בשדה ודפי עריכה לשונית עפים ברוח, מדגימים עריכה לשונית חיה, טבעית וגמישה.
עריכה לשונית – מאמרים ומידע