לפונים וללקוחות מובטחת
שמירה על סודיות וזכויות יוצרים
לפונים וללקוחות מובטחת שמירה על סודיות וזכויות יוצרים

"נראה לי אני זז": בעריכת ספרים הוספה והשמטה של ש' מותאמת לספר

ספרים על רקע גרפיטי עם רישומים מופשטים וכיתוב "נראה לי אני זז" מדגימים את חשיבותה של התאמה לסגנון הספר ואת הרעיון שבעריכת ספרים הוספה והשמטה של ש' מותאמת לספר
לפעמים אני נתקלת בספרים עם דמויות שמדברות רק בסגנון אחד, בלי קשר למאפיינים שלהן, לרגשות שלהן ולאווירה.
בעריכת ספרי פרוזה, העריכה הספרותית מחליטה מתי "נראה לי שאני זז" או "נראה שהוא עזב", ומתי "נראה לי אני זז". במצב של פיצול תפקידים, העריכה הלשונית מתאימה את עצמה לשיקולים הספרותיים.

נראה לי אני זז; נראה לי אני חולה; נראה לי אני מאוהב; נראה לי התחרפנתאמרנו רק אני מדבר, נכון?; זה מה יש; היא מקשיבה למה אני אומר; נראה לי אני אשתה כוס יין; זה מה אני רואה; אתה רוצה נביא לך ביצה עם מלח?; חשבתם נפטרתם ממני, אה?; חצוף מי עשה אותך.

השמטת ש' הזיקה (לשם הקיצור אשתמש גם ב-ש' בלבד) היא סגנון דיבור המבטא, בין היתר: 

 • סגנון סרטי בורקס
 • סגנון צבאי
 • דיבור בין גברים
 • דיבור קליל ומשוחרר, הלך רוח זורם, לא רשמי, לא מעונב, לא כבד
 • אווירה היתולית, הומור, מצב רוח טוב
 • סגנון תל אביבי
 • סגנון של צעירים
 • סגנון נחרץ
 • שאנטי – רגוע, נינוח, מרחף, בסוטול, חסר דאגות
 • מבוכה; אי נעימות; ניסיון "להקליל"
 • התלהבות
 • ציניות
 • זלזול

לפעמים אני נתקלת בספרים עם דמויות חד ממדיות שכאילו חיות בפלנטה אחרת ומדברות רק בסגנון אחד, בלי קשר למאפיינים שלהן, לרגשות שלהן ולאווירה. 

נראה לי שאני זז; נראה לי שאני חולה; נראה לי שאני מאוהב; נראה לי שהתחרפנת; אמרנו שרק אני מדבר, נכון?; זה מה שיש; היא מקשיבה למה שאני אומר; נראה לי שאני אשתה כוס יין; זה מה שאני רואה; אתה רוצה שנביא לך ביצה עם מלח?; חשבתם שנפטרתם ממני, אה?; חצוף מי שעשה אותך.

זה כבר אחרת, נשמע מחושב יותר, רגיל, ובעיקר מאוד תקני.

בעריכה ספרותית מתאימים סגנון מסוים למאפייני הדמות, לאווירה, להלך הרוח, לרגש, ליחסים ועוד. במקרה של פיצול בין עריכה ספרותית לעריכה לשונית, חשוב שבעריכה לשונית לא יתקנו אוטומטית טעויות לשון. תיקוני לשון והוספת ש' במקומות הלא נכונים משנים באופן קריטי את הסגנון והאווירה ופוגעים ברוח היצירה. 

בשני המקרים הבאים יש התערבות לא נכונה של עריכה לשונית. לדרור מ"האח הגדול" הוסיפו ש' למרות שלא השתמש בה, ובשני מקרים אחרים התייחסו ל"נראה לי" בלי ש' כמילת הסגר כמו "כמובן", "למשל" וכדומה, והוסיפו פסיק אחרי צמד המילים. גם זה מקלקל, משום ש"נראה-לי-אני…" הוא ביטוי שנאמר ברצף, וכל שינוי שלו מעקר אותו מתוכן.

דוגמאות:

אבי אטינגר: "נראה לי היא לא הייתה נחמדה גם אז". בעריכה לשונית הוסיפו פסיק כתחליף ל-ש': "נראה לי, היא לא הייתה נחמד גם אז". ("גולשי ספות" 2, הוט 3, 2015)

דרור אמר: "היא יודעת והיא מקשיבה למה אני אומר", ובעריכה הלשונית שינו: "… למה שאני אומר" ("האח הגדול" עונה 4 2022, רשת 13)

ספרים צבעוניים על דשא עם שורשים חשופים באדמה, ומעליהם שמיים עם עננים, מדגימים עריכת ספרים יסודית החודרת לשורשים.
עריכת ספרים - מאמרים והדגמות
צילום של עץ גבוה בפארק בצפון ישראל המתפצל לשני ענפים עבים בימין ושמאל, בין הענפים ספרים, מדגים היבטים בעריכה ספרותית.
עריכה ספרותית - מאמרים והדגמות
גדמי עצים בפארק המשמשים כספסלים ומעליהם אגרטלים ופרחים וביניהם ספרים, מדגימים מגוון שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית.
הדגמות של שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
ספרים בגיגית על אדן חלון פתוח בבית קרקע, וכביסה צבעונית מעל צמחייה ירוקה, מדגימים עריכה ספרותית ועריכה לשונית הלוכדת רגעים ומציגה אותם באותנטיות.
דוגמאות של סיפורים ערוכים בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
שני פילים עומדים זה מול זה, ומעל החדק והגוף מונח ספר פתוח, מדגימים את יציבותה של יצירה משילוב בין עריכה ספרותית ועריכה לשונית.
המלצות ותגובות על עריכה ספרותית ולשונית וכתיבה
כיסא נדנדה מנצרים בשדה ודפי עריכה לשונית עפים ברוח, מדגימים עריכה לשונית חיה, טבעית וגמישה.
עריכה לשונית – מאמרים ומידע