לפונים וללקוחות מובטחת
שמירה על סודיות וזכויות יוצרים
לפונים וללקוחות מובטחת שמירה על סודיות וזכויות יוצרים

"זה מוזר", חשבתי: מירכאות לציטוט מחשבות בעריכת ספרים

תקריב של שני ספרים על רקע חום רומנטי וכיתוב עם מירכאות: הבוקר התעוררתי מהורהרת. "הוא יכתוב לי היום?" תהיתי, מדגימים מירכאות מיותרות בציטוט מחשבות המתווספות בעריכת ספר פרוזה על ידי עריכה לשונית.
הבוקר התעוררתי מהורהרת. "הוא יכתוב לי היום?" תהיתי, "ואם יכתוב, זה יהיה בפייסבוק או בווטסאפ?" גם בעבודה חשבתי עליו. "איזה גבר! איך הוא כותב יפה!" אחרי רגע הוספתי: "רק חבל שהוא שם מירכאות בתיאור של המחשבות שלו".  עינת קדם, קרובה לעצמה
בעיניי, הוספת מירכאות לציון מחשבות, שנעשית בעריכה לשונית בספרי פרוזה, פוגעת באותנטיות וביחסי הקִרבה בין הדובר לקוראים. חלק ט'1.

א' – הקדמה; ב' – קווים מפרידיםג' – נקודתייםד' – פסיקיםה' – נקודה ופסיקו' – מקפיםז' – סימן קריאהח' – 3 נקודותט' – מירכאות; ט'1 – מירכאות במחשבות; י' – סיכום

"זה מוזר", חשבתי לעצמי כשנתקלתי לא פעם ולא פעמיים במירכאות כפולות או יחידות לתיאור הרהורים שנעשים בעריכה לשונית של ספר פרוזה, "ממש מוזר".

כן, אני מרגישה מוזר כשאני קוראת מחשבות במירכאות בספרים שאני נתקלת בהם. לעיתים הן מופיעות בסוגריים. זה לא פחות תמוה בעיניי מניקוד עזר במילים שהגייתן וקריאתן משתמעות בקלות מההקשר ומבנה המשפט, ולא פחות מוזר, בעיניי, מ"שומעים? יש כאן מטפורה!", שבה מצמידים מירכאות למילים רגילות כדי להבהיר לקוראים שאלה מילים בעלות מעמד מיוחד.

האקדמיה ללשון העברית מציגה בעמוד סימני פיסוק שימושים עיקריים במירכאות. השימוש הראשון הוא לסימון דיבור ישיר או ציטוט:

26 – מֵירכאות: שימושים עיקריים

נוהגים להקיף במירכאות (כפולות או יחידות):

א. דיבור ישיר או ציטוט. למשל:
(1) "אדם מתקן עצמו מתקן עימו את העולם", אמר עגנון.
(2) אפשר כמדומני כבר לקיים בנו את הכתוב "ושבו בנים לגבולם".

דוגמאות לדיבור במקרא:

  • וַיֵּצֵא לוֹט וַיְדַבֵּר אֶל-חֲתָנָיו לֹקְחֵי בְנֹתָיו וַיֹּאמֶר קוּמוּ צְּאוּ מִן-הַמָּקוֹם הַזֶּה כִּי-מַשְׁחִית יְהֹוָה אֶת-הָעִיר וַיְהִי כִמְצַחֵק בְּעֵינֵי חֲתָנָיו (בראשית יט יד)

  • וַיַּשְׁכֵּם אֲבִימֶלֶךְ בַּבֹּקֶר וַיִּקְרָא לְכָל-עֲבָדָיו וַיְדַבֵּר אֶת-כָּל-הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה בְּאָזְנֵיהֶם וַיִּירְאוּ הָאֲנָשִׁים מְאֹד (בראשית כ ח)

  • וַיְדַבֵּר פַּרְעֹה אֶל-יוֹסֵף בַּחֲלֹמִי הִנְנִי עֹמֵד עַל-שְׂפַת הַיְאֹר (בראשית מא יז)
ספר ישן על רקע שכבות של ניירות צבעוניים הגזורים מסביב ונראים כמו מירכאות, עם כיתוב במרכז: "זה מוזר", חשבתי, להדגמת מירכאות מיותרות בציטוט מחשבות המתווספות בעריכת ספר פרוזה על ידי עריכה לשונית.
"זה מוזר", חשבתי. המירכאות מוזרות כמו דיבור על עצמי בגוף שלישי.

"דיבור" הוא מושג רחב, ומחשבות והרהורים הם סוג של דיבור ביני לבין עצמי, אך מכיוון שהם לא נאמרים בקול אני מעדיפה לא לסמן אותם במירכאות. בעיניי, הן פוגעות באותנטיות וביחסי הקִרבה בין הדובר לקוראים, בין שהדובר מדבר על עצמו בגוף ראשון ובין שהמספר מדבר עליו. זה גם מרחיק את הדובר מעצמו. הוא כאילו מתייחס לעצמו באופן שבו הוא מתייחס לאחרים, כמו לדבר על עצמו בגוף שלישי. אני מניחה שכשם שהקוראים יודעים מתי מדובר במטפורה ולכן הם אינם זקוקים למירכאות לשם כך, הם יודעים שמדובר בהרהורים ואינם זקוקים לסימנים חיצוניים שמעידים על כך. 

אוסיף מירכאות כשהדמות אומרת משהו לאחרים או כשהיא מדברת עם עצמה בקול. דוגמאות מספרים, שאינן ציטוטים זהים. ההצעות שלי בכחול:

"למה צריך לפרט כל דבר?" חשבתי.

למה צריך לפרט כל דבר? חשבתי

"למה צריך לפרט כל דבר?" מלמלתי לעצמי

"למה צריך לפרט כל דבר?" היא חשבה.

למה צריך לפרט כל דבר? היא חשבה.

"למה צריך לפרט כל דבר?" היא שאלה אותו.

ייתכן שבמקרים שנתקלתי בהם זוהי ידה של עריכה לשונית. ספר פרוזה טוב לא נמדד רק בעריכה ספרותית טובה. גם אם היא מעולה והספר מעניין וכתוב טוב, מירכאות מהסוג הזה עלולות לקלקל, בעיניי, את חוויית הקריאה ולפגוע בזרימה ובאותנטיות. בעריכת ספרים כדאי לשים לב גם לעניינים כאלה.

ספרים צבעוניים על דשא עם שורשים חשופים באדמה, ומעליהם שמיים עם עננים, מדגימים עריכת ספרים יסודית החודרת לשורשים.
עריכת ספרים - מאמרים והדגמות
צילום של עץ גבוה בפארק בצפון ישראל המתפצל לשני ענפים עבים בימין ושמאל, בין הענפים ספרים, מדגים היבטים בעריכה ספרותית.
עריכה ספרותית - מאמרים והדגמות
גדמי עצים בפארק המשמשים כספסלים ומעליהם אגרטלים ופרחים וביניהם ספרים, מדגימים מגוון שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית.
הדגמות של שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
ספרים בגיגית על אדן חלון פתוח בבית קרקע, וכביסה צבעונית מעל צמחייה ירוקה, מדגימים עריכה ספרותית ועריכה לשונית הלוכדת רגעים ומציגה אותם באותנטיות.
דוגמאות של סיפורים ערוכים בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
שני פילים עומדים זה מול זה, ומעל החדק והגוף מונח ספר פתוח, מדגימים את יציבותה של יצירה משילוב בין עריכה ספרותית ועריכה לשונית.
המלצות ותגובות על עריכה ספרותית ולשונית וכתיבה
כיסא נדנדה מנצרים בשדה ודפי עריכה לשונית עפים ברוח, מדגימים עריכה לשונית חיה, טבעית וגמישה.
עריכה לשונית – מאמרים ומידע