לפונים וללקוחות מובטחת
שמירה על סודיות וזכויות יוצרים
לפונים וללקוחות מובטחת שמירה על סודיות וזכויות יוצרים

עריכה ספרותית ולשונית או לשונית וספרותית?

תבניות אפייה במאפייה, המסודרות עם מחיצה בין ימין ושמאל ובהן לחמים וספרים בימין ובשמאל, מדגימות שילוב בין עריכה לשונית ועריכה ספרותית ואיכות בעריכה בדיון על עריכה לשונית וספרותית או עריכה ספרותית ולשונית.
איכות הלחם תיקבע על פי כישורי העריכה הספרותית ומאפייני העריכה הלשונית
הגדרה מדויקת יותר לתיאור עריכה המשלבת שתי התמחויות היא עריכה ספרותית ולשונית, משום שהעריכה הספרותית היא הבסיס. אך בין שהיא תיקרא "ספרותית ולשונית" או "לשונית וספרותית", איכותה תיקבע על פי כישורי העריכה הספרותית ומאפייני העריכה הלשונית. 

עריכה לשונית וספרותית לספר עם תכנים ספרותיים משלבת שתי התמחויות – עריכה לשונית המותאמת לספרות, ועריכה ספרותית. ההגדרה המדויקת יותר לתיאור העריכה המשולבת, אם היא נעשית טוב ונכון, היא "עריכה ספרותית ולשונית", משום שהעריכה הספרותית היא השלד. על הספר מופעלים שיקולים ספרותיים של מבנה ורצף ושיקולים ספרותיים תוכניים שבמסגרתם בונים ניסוח בהתאם לרוח הספר. בחירת המילים, הפעלים, הזמנים, הבניינים, מילות הקישור, סדר המילים במשפט, סדר המשפטים, אופן החיבור ביניהם, המשלבים הלשוניים – כולם כפופים לשיקולים ספרותיים של אווירה, תנועה, רצף, זרימה, קצב, מנגינה, משמעות, אמינות, דיוק, כוונה, הלך רוח ואווירה. אם השיקולים הספרותיים מקצועיים, הספר יהיה אמין, קולח, מגובש ומעניין.

תוך כדי תהליך הניסוח, הכתיבה, השינויים, התוספות, התיקונים והמחיקות, מיישמים בעריכה המשולבת פעולות של עריכה לשונית: 

  • תיקון שגיאות כתיב והקלדה
  • כתיבה על פי כללי הכתיב המלא
  • תיקון טעויות לשון – אך לא תמיד. בעריכה לשונית בספר פרוזה פעמים רבות השיקולים הלשוניים מותאמים לשיקולים הספרותיים שנעשו בעריכה ספרותית מקיפה
  • כתיבה תקנית של סימני הפיסוק והציטוט שנבחרו. בעריכה לשונית בספר פרוזה חשוב להשתמש בסימני פיסוק וסגנון פיסוק המתאים לתכנים ספרותיים.
  • רווחים, תעתיק, ניקוד עזר 
  • שמירה על עקביות ואחידות
אגרטל זכוכית חום עם שני סחלבים וספר על רקע בשני חלקים שבו הצבעים מתכתבים ביניהם מדגימים שילוב בין יצירתיות וחופש אומנותי בעריכה ספרותית ואיפוק בעריכה לשונית
איכות השילוב בין שני סוגי העריכה תיקבע על פי כישורי העריכה הספרותית, והתאמה בין שיקולים ספרותיים ושיקולים לשוניים

בעריכה המשולבת חשובה רגישות ספרותית למנגינה, לזרימה, לדקויות של מילים ולחיבור ביניהן. לא כל עריכה לשונית המטפלת בתכנים ספרותיים היא גם עריכה ספרותית על פי הגדרתה. עריכת ספר שבה העריכה הלשונית פועלת על פי תבניות לשוניות המקובלות בספרי עיון או בעבודות אקדמיות, יקבל צביון נוקשה ומרוחק. גם אם בעריכה המשולבת מופעלים שיקולים ספרותיים כלליים של מבנה – הניסוח הוא שקובע את המנגינה, הזרימה והאווירה, ועליו להתבסס על שיקולים ספרותיים. סגנונות כתיבה שאינם מתאימים לספרי פרוזה יוצרים אווירת ריחוק ופוגעים באמינות ובזרימה.

בעריכה לשונית וספרותית לא די בידע לשוני. נדרשים כישורי כתיבה טובים. כישורי ניסוח ספרותי אינם תלויים בידע לשוני, אלא בשליטה בשפה העברית. כתיבה טובה משלבת יצירתיות, דמיון, מעוף; יכולת שימוש טובה במשלבים שונים ובמעברים ביניהם; רגישות לתנועה, לזרימה ולמנגינה העולה מהטקסט; יכולת לזהות צרימות במנגינה ויכולת לתקן אותן; יכולת ליצור תנועה רציפה וזרימה הרמונית בין המילים, המשפטים, הפסקאות והפרקים; הכרת מילות סלנג, ביטויים ומילים בשפת הדיבור ושימושים שונים בשפה; רגישות לדקויות העולות ממילים; יכולת גיוון ויצירת עניין, לחדד רעיונות ולהעניק עומק ויציבות לספר; כושר ניתוח חשיבה ביקורתית.

לסיכום, בין שהעריכה המשולבת תיקרא "עריכה לשונית וספרותית" ובין שהיא תיקרא "עריכה ספרותית ולשונית", איכותה תיקבע על פי כישורי העריכה הספרותית, שמירה על מינון נכון ומדויק בפעולות העריכה הלשונית, ושילוב מקצועי בין שיקולים ספרותיים ושיקולים לשוניים.

צילום של עץ גבוה בפארק בצפון ישראל המתפצל לשני ענפים עבים בימין ושמאל, בין הענפים ספרים, מדגים היבטים בעריכה ספרותית.
עריכה ספרותית - מאמרים והדגמות
ספרים צבעוניים על דשא עם שורשים חשופים באדמה, ומעליהם שמיים עם עננים, מדגימים עריכת ספרים יסודית החודרת לשורשים.
עריכת ספרים - מאמרים והדגמות
גדמי עצים בפארק המשמשים כספסלים ומעליהם אגרטלים ופרחים וביניהם ספרים, מדגימים מגוון שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית.
הדגמות של שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
ספרים בגיגית על אדן חלון פתוח בבית קרקע, וכביסה צבעונית מעל צמחייה ירוקה, מדגימים עריכה ספרותית ועריכה לשונית הלוכדת רגעים ומציגה אותם באותנטיות.
דוגמאות של סיפורים ערוכים בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
שני פילים עומדים זה מול זה, ומעל החדק והגוף מונח ספר פתוח, מדגימים את יציבותה של יצירה משילוב בין עריכה ספרותית ועריכה לשונית.
המלצות ותגובות על עריכה ספרותית ולשונית וכתיבה
כיסא נדנדה מנצרים בשדה ודפי עריכה לשונית עפים ברוח, מדגימים עריכה לשונית חיה, טבעית וגמישה.
עריכה לשונית – מאמרים ומידע