לפונים וללקוחות מובטחת
שמירה על סודיות וזכויות יוצרים
לפונים וללקוחות מובטחת שמירה על סודיות וזכויות יוצרים

על קירות, עצים ועריכה ספרותית

ספרים ישנים ואגרטל מעוצב עם פרחים על רקע תקריב של גזע עץ שפרטיו נראים בבירור מדגימים עריכה ספרותית מקצועית המתקרבת ליצירה וחוקרת אותה לפרטי פרטים
מאחורי כל שקע, כל בליטה וחריץ יש סיפור. עריכה ספרותית טובה חושפת אותו.
אחת התכונות החשובות בעריכה ספרותית היא היכולת לאתר ולזהות את הייחוד הטמון ביצירה, ללכוד אותו, לטפל בה בעין אומנותית, לדעת איך לבנות את החלקים ולחבר ביניהם כך שיתמזגו זה עם זה לכדי יצירה שלמה ואותנטית. 

תראו את הקירות, כמה יופי יש בהם ואיך הם משתלבים יפה עם האגרטלים, הפרחים והספרים. 

בחרתי בהם כי הם מסמלים בעיניי את קולה של יצירת הספרות. בכל יצירה יש אמירה וסגנון הייחודיים לה, וחשוב לשמור על אופייה וצביונה. 

אחת התכונות החשובות בעריכה ספרותית היא היכולת לאתר ולזהות את הייחוד הטמון ביצירה, ללכוד אותו, לטפל בה בעין אומנותית, לדעת איך לבנות את החלקים ולחבר ביניהם כך שיתמזגו זה עם זה לכדי יצירה שלמה ואותנטית. 

קיר בטון וטיח מתקלף, החושף שילוב יפה של צבעים: ירוק, לבן, כחול וורוד, משמש כרקע לאגרטל עם נרקיסים צהובים וספר בכריכה כחולה, מדגים סגנונות שונים בעריכה ספרותית
קיר מתכת צבוע בטורקיז, החושף כתמי חלודה חומים ועקבות של צבע, משמש כרקע לאגרטל צבעוני עם פרחי גרברה וספרים, מדגים יצירת אמינות בעריכה ספרותית.
עריכה ספרותית מקצועית מביאה את העולם האמיתי לתוך הספר. זהו לא עולם סטרילי של בית מרקחת. הוא גם פגום, הוא גם מתלכלך.

הקירות מסמלים גם את פעולת החשיפה בעריכה ספרותית. תהליך יסודי של קילוף שכבה ועוד שכבה, שנועד להגיע ללב היצירה, למהות שלה, לאמת הפנימית המבקשת לפרוץ החוצה ולהביע את עצמה במילים. הם גם מייצגים את האמינות שעריכה ספרותית בונה כשהיא מביאה את עולם המציאות המוכר לנו, לעולם הפנימי של הספר. אלה עולמות זהים, מקבילים. אין סיבה שבעולם אחד אנשים ידברו באופן חופשי וטבעי, ובעולם הספרים הם ידברו בשפה גבוהה. העולם האמיתי הוא לא עולם סטרילי של בית מרקחת. הוא גם פגום, הוא גם מתלכלך. יש לו קצב, סגנון ואווירה, הוא נע בתנועה. 

קיר מעץ, צבוע באדום ומתקלף, חושף צבעים קודמים בכחול, אפור ולבן, משמש כרקע לספרים ופרחים כחולים באגרטל מדגים את פעולת החקר והחשיפה בעריכה ספרותית
עריכה ספרותית מקצועית היא תהליך יסודי של קילוף שכבה ועוד שכבה. המידע נחשף בהדרגתיות, בחוכמה.

תהליך החשיפה של עריכה ספרותית בספר נעשה בהדרגתיות. המידע נגלה או מוסתר לא רק דרך עובדות, אלא על ידי בחירה מתאימה של מילים והאופן שבו הן נאמרות. 

ספר ואגרטל תכלת עם פרחי קמומיל על רקע קיר צהוב מתקלף החושף צבעי טורקיז, ירוק ולבן מדגימים פשטות, קילוף שכבות, אותנטיות, חקר, חשיפה ועין אומנותית – עקרונות בעריכה ספרותית
פשטות וכנות הן תכונות חשובות בעריכה ספרותית. לא תמיד צריך לחפש את המילים הגבוהות.

גזעי העצים והשורשים בצילומי התקריב מסמלים אף הם את חשיבותה של גישה אומנותית בעריכה ספרותית. מתי להתקרב, כמה להתקרב, איך ללכוד את היופי ולבטא אותו ומאיזו זווית?

צילום תקריב של גזע עץ אורן, המשמש כרקע לספרים ואגרטל עם פרחים ורודים מדגים יציבות, אותנטיות, טבעיות וכניסה לפרטים בעריכה ספרותית
אחת הפעולות בעריכה ספרותית היא כניסה לפרטים ולעומקה של היצירה. כל משפט, כל סימן פיסוק שמאחוריו יש חשיבה וכוונה הוא עולם ומלואו.

העצים כרקע אומנותי מסמלים פשטות בעריכה ספרותית. לא תמיד צריך לחפש את המילים הגבוהות ולהפליג בתיאורים ארוכים ומורכבים. ניסוח פשוט ותמציתי הוא עולם ומלואו.  

צילום תקריב של גזע עץ עבה עם בליטות, שקעים וחריצים בחום בהיר, כרקע לאגרטל עם סחלב ורוד וספרים, מדגים את מלאכת העריכה הספרותית
חלקי הגזע והפרחים נראים לי בתנועה. עריכה ספרותית יוצרת תנועה בספר במגוון דרכים.

גזעי העצים והשורשים מסמלים את כוחה של יצירה ספרותית המותירה את חותמה על הקוראים. היא יציבה ומגובשת, יש לה נוכחות מרשימה, היא אמינה ובלתי מעורערת, היא לא מתאמצת ולא כפופה למוסכמות. יצירה בעלת משמעות.

כד חמר עם פרחים ופירות יער, רימון וחמוציות באדום, חום, כתום וירוק ולידם ספרים, על רקע קיר בטון בצבעים דומים, עם סדקים ושריטות, מדגימים שילוב בין חלקים בעריכה ספרותית
אומנות ההתאמה והשילוב בין חלקים בעריכה ספרותית: מילים, סימני פיסוק, משפטים ופסקאות, עם קשר רעיוני ביניהם.
צילום תקריב של גזע עץ עבה, בעל חריצים לכל הכיוונים, ספרים ועלים מדגים תהליך של חקר מעמיק בעריכה ספרותית המתקרבת ליצירה וחוקרת אותה לפרטי פרטים
כוחה של יצירה ספרותית יציבה ומגובשת, המותירה את חותמה על הקוראים.
צילום של עץ גבוה בפארק בצפון ישראל המתפצל לשני ענפים עבים בימין ושמאל, בין הענפים ספרים, מדגים היבטים בעריכה ספרותית.
עריכה ספרותית - מאמרים והדגמות
ספרים צבעוניים על דשא עם שורשים חשופים באדמה, ומעליהם שמיים עם עננים, מדגימים עריכת ספרים יסודית החודרת לשורשים.
עריכת ספרים - מאמרים והדגמות
גדמי עצים בפארק המשמשים כספסלים ומעליהם אגרטלים ופרחים וביניהם ספרים, מדגימים מגוון שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית.
הדגמות של שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
ספרים בגיגית על אדן חלון פתוח בבית קרקע, וכביסה צבעונית מעל צמחייה ירוקה, מדגימים עריכה ספרותית ועריכה לשונית הלוכדת רגעים ומציגה אותם באותנטיות.
דוגמאות של סיפורים ערוכים בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
שני פילים עומדים זה מול זה, ומעל החדק והגוף מונח ספר פתוח, מדגימים את יציבותה של יצירה משילוב בין עריכה ספרותית ועריכה לשונית.
המלצות ותגובות על עריכה ספרותית ולשונית וכתיבה
כיסא נדנדה מנצרים בשדה ודפי עריכה לשונית עפים ברוח, מדגימים עריכה לשונית חיה, טבעית וגמישה.
עריכה לשונית – מאמרים ומידע