לפונים וללקוחות מובטחת
שמירה על סודיות וזכויות יוצרים
לפונים וללקוחות מובטחת שמירה על סודיות וזכויות יוצרים

עקרונות בעריכה ספרותית מקצועית

נהר ומפל הזורמים בסתיו ביער עצי לגש זהובים ומגיעים לספר גדול פתוח, מדגימים זרימה עדינה ויפה, חתירה למטרה – אחד העקרונות בעריכה ספרותית מקצועית
זרימה קבועה ונחושה. כך יוצרים בעריכה ספרותית מקצועית ספר מגובש ויפה.
פעולות ועקרונות שאני עובדת לפיהם בעריכה ספרותית. המטרה העיקרית שלי בעריכה ספרותית היא ליצור עניין, רצף וזרימה טובה. אני מקשיבה למנגינה, מזהה צרימות, מחליפה מילים, מוסיפה, משמיטה, משנה ומעבירה. מנגינה שקטה או חזקה, עדינה או סוערת, עולה או יורדת לסירוגין, העיקר שיש זרימה טבעית.
ספרים במתחם מקדש הגר קים שנמצא באי מלטה מדגימים עקרונות בעריכה ספרותית מקצועית – התאמת סגנון לדמות, למאפייניה, לאירוע, למצב הרגשי ולתקופה

דמיון, יצירתיות, חשיבה מקורית, מעוף, יציאה מהקופסה והתאמה בין המרכיבים חשובים מאוד בעריכה ספרותית. את כולם אני מיישמת בטקסט שלפניי.

ספר פתוח ומתחם מקדשים באי גוֹזוֹ, מלטה מדגימים עקרונות בעריכה ספרותית מקצועית – התאמה של פריטים לתקופה, לאווירה, לסגנון ולהלך הרוח

בעריכה הספרותית אני מתאימה את הכתיבה לדמות, למאפייניה, לאירוע, למצב הרגשי ולתקופה.

צילום של קערות עם תבלינים וספר פתוח עם טקסט מדגימים עריכה ספרותית המתבלת את הטקסט ומעשירה אותו.

אני מעשירה את התיאורים במקומות שבהם זה נדרש, מוסיפה תבליני טעם, ריח וצבע ומשלבת בין המרכיבים. כל מרכיב הוא  לפי העין, לפי תחושת הבטן והלב, ומבוסס על ניסיון וכישורי כתיבה.

צילום תקריב של אבנים גדולות, אפורות וסדוקות המחוברות ביניהן ובמרכזן פתח שדרכו נראים השמיים ובו ספר, מסמלים זיהוי של הפוטנציאל ביצירה בעריכה ספרותית ולשונית

אני מזהה בכל טקסט את הייחוד, היופי והפוטנציאל ומעצימה אותם.

ספר פתוח עם טקסט בעברית ליד צילום תקריב של קלמנטינות שלמות וקלמנטינה מקולפות על משטח מעץ, מדגים חשיפה הדרגתית של מידע בעריכה ספרותית.

אני לא דוחסת מידע ולא חושפת את הקלפים מוקדם מדי. במקומות שבהם זה מתבקש אני שומרת על עמימות. את המידע אני בונה באופן מושכל.

ספרים על רקע ציור של פלמינגו שחור ופלמינגו לבן מסמלים את השילוב בין עריכה ספרותית ועריכה לשונית

בעריכה הספרותית אני משלבת עריכה לשונית בכתיבה המקורית והחדשה. שתיהן מתמזגות ומשרתות במשולב את היצירה, ללא שמרנות לשונית או דידקטיות. את סימני הפיסוק אני מתאימה לרוח היצירה.

ספרים ואגרטל עם צבעונים על רקע יצירת אומנות גראנג' עם נתזי צבע על רקע סגול מדגימים גיוון, יצירתיות וטכניקות ספרותיות אומנותיות בעריכה ספרותית ולשונית.
אגרטל עם סחלב, ספרים ורקע יצירתי מדגימים עקרונות בעריכה ספרותית מקצועית – יצירתיות, חופש אומנותי, דמיון, גיוון והתאמה בין פריטים
בניין צבוע בירוק חי בוונציה איטליה, עם ספרים בחלון הימני וחבל עם כביסה של ילדים, הנמתח בין שני החלונות מדגים עריכה ספרותית המותאמת למצב הרגשי.

העריכה שלי זורמת אך לא קופצנית, לא מתיימרת. הטיפול נעשה עבור כל פריט בנפרד. כתיבה ישירה וכנה.

צילום של ארבע צנצנות שימורים בגדלים שונים של ירקות ופירות ושני ספרים, "עקרונות בעריכה ספרותית" ו"עריכה ספרותית ולשונית", מדגימים קו כתיבה אותנטי וקרוב בעריכה ספרותית.

בעריכה ספרותית אני יוצרת קו כתיבה אותנטי וקרוב.

חמישה מדפים עם תפוחים, אגסים וספרים מדגימים גיוון, יצירתיות, דמיון. בעריכה ספרותית מקצועית
מגוון כדי חרס על מדרגות בשוק ומדף ספרים מדגימים חשיבה יצירתית ופתיחות למגוון אפשרויות בעריכה ספרותית

בתום שלב העריכה הספרותית והעריכה הלשונית אני עורכת הגהה ספרותית והגהה לשונית לספר. בהגהה אני בודקת שכל ההיבטים בעריכה בוצעו כראוי. תוך כדי כך אני בוחנת את הטקסט בראייה רעננה. זוהי הזדמנות ללטש את הרעיונות בעריכת ליטוש ולהגיע לרמה גבוהה באיכות התוצאה.

מפל מים קטן ופירות יער אדום על האבן, ולידם ספר פתוח, מדגים צלילות של הטקסט בשלב הסופי של העריכה הספרותית
מערת ים באלגרווה בפורטוגל עם ספר פתוח ושני פתחים שדרכם רואים את הים וספר מדגימים עקרונות בעריכה ספרותית מקצועית – טבעיות, צלילות, יופי

טקסט שכתוב כהלכה הוא כמו מים צלולים, כמו מנגינה הרמונית נעימה לאוזן, ויש בו כוח ועוצמה. הוא מרשים, הוא חי, הוא חודר ונוגע ומשפיע. היופי של הנופים עולה מהטבעיות, מהאותנטיות, מההיגיון הפנימי בין החלקים וממגוון הצבעים וההתאמה ביניהם. הטקסט שאני עורכת משקף את כל מה שאמור להשתקף ממנו. טקסט צלול ויפה. 

צילום של עץ גבוה בפארק בצפון ישראל המתפצל לשני ענפים עבים בימין ושמאל, בין הענפים ספרים, מדגים היבטים בעריכה ספרותית.
עריכה ספרותית - מאמרים והדגמות
ספרים צבעוניים על דשא עם שורשים חשופים באדמה, ומעליהם שמיים עם עננים, מדגימים עריכת ספרים יסודית החודרת לשורשים.
עריכת ספרים - מאמרים והדגמות
גדמי עצים בפארק המשמשים כספסלים ומעליהם אגרטלים ופרחים וביניהם ספרים, מדגימים מגוון שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית.
הדגמות של שיקולים והכרעות בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
ספרים בגיגית על אדן חלון פתוח בבית קרקע, וכביסה צבעונית מעל צמחייה ירוקה, מדגימים עריכה ספרותית ועריכה לשונית הלוכדת רגעים ומציגה אותם באותנטיות.
דוגמאות של סיפורים ערוכים בעריכה ספרותית ועריכה לשונית
שני פילים עומדים זה מול זה, ומעל החדק והגוף מונח ספר פתוח, מדגימים את יציבותה של יצירה משילוב בין עריכה ספרותית ועריכה לשונית.
המלצות ותגובות על עריכה ספרותית ולשונית וכתיבה
כיסא נדנדה מנצרים בשדה ודפי עריכה לשונית עפים ברוח, מדגימים עריכה לשונית חיה, טבעית וגמישה.
עריכה לשונית – מאמרים ומידע